Světový týden respektu k porodu 2015

10:40

Tisková zpráva, 15.5. 2015

Česká ženská lobby

Česká ženská lobby se připojuje k podpoře Světového týdne respektu k porodu. Letošním tématem festivalu je Kontinuální láskyplná péče. Festival probíhá tradičně třetí květnový týden ve velkých městech jako Praha, Brno nebo Ostrava. Každý rok také přibývají přednášky, workshopy a setkání v menších městech po celé České republice, které organizují mateřská centra nebo skupinky maminek.

V Praze probíhá již 10. ročník festivalu a organizátorky se kromě programu snaží využít Světového týdne respektu k porodu k upozorňování na problémy, se kterými se české porodnictví potýká. I v naší zemi pociťujeme výrazně se rozevírající nůžky mezi normálním, přirozeným porodem a tím, co je ženám běžně nabízeno. Úplně stranou zůstávají aktuální vědecká doporučení, stále převažuje rutina, do porodu se často a zbytečně zasahuje a často (rovněž zbytečně) také končí operativně. Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství k tématu letošního ročníků upřesňuje: Porodní asistentka vychází z řady výzkumů jako nejvhodnější odbornice pro péči o ženu v těhotenství, během porodu a po porodu a je také jediným zdravotníkem, který má v kompetenci pečovat jak o rodičky, tak i novorozence. Ona kýžená kontinuální láskyplná péče je ovšem v našich krajích nedostatkové zboží. Dále je tu samozřejmě řada dalších komplikací, se kterými se porodní asistentky v České republice setkávají, jako například problémy se získávám registrace pro samostatnou činnost. O těchto tématech si budou moci návštěvníci s porodními asistentkami ve festivalové poradně také popovídat.

Program pražského festivalu naleznete na www.respektkporodu.cz

Do brněnského festivalu se jako každoročně zapojí dvacet center porodních asistentek, dul a další organizace, které pečují o těhotné ženy. Během celého týdne budou na různých místech v Brně probíhat přednášky, workshopy, cvičení nebo besedy. Na práva těhotných žen u porodu se zaměřuje sobotní program, který je vhodný i pro partnery těhotných žen. Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek z brněnského programu doporučuje: „Pro rodiče bude jistě lákavá přednáška porodní asistentky Ivany Königsmarkové nebo beseda s lékařkou Helenou Máslovou na téma: Těhotenství a porod z hlediska psychosomatiky.“

Celý brněnský program, který organizují Unie porodních asistentek a Nesehnutí najdete na www.aktivnirodicovstvi.cz.

Festival spolupořádá Česká ženská lobby z rámci projektu „Hájíme práva žen v ČR“, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci a který je financován z Norských fondů.

 

 

 

Pro více informací:

Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka UNIPA a koordinátorka pracovní skupiny ČŽL pro porodnictví, tel: +420 734 637 379, e-mail: klicova@unipa.cz

Zpět na výpis tiskových zpráv

Chcete nás podpořit?

Na co budou použity Vaše peníze?

Pravidelně


Děkujeme za podporu

Jednorázově


Děkujeme za podporu

Podporují nás

  • MINOLTA DIGITAL CAMERAMgr. Vlasta Jiráskoválektorka, dula, laktační poradkyně, spoluzakladatelka ČAD
  • ZuzkaMgr. Zuzana TěšínskáPoradkyně pro zdraví a rodinu, psychoterapeutka a pedagožka