Světový týden respektu k porodu 2015

10:40

Tisková zpráva, 15.5. 2015

Česká ženská lobby

Česká ženská lobby se připojuje k podpoře Světového týdne respektu k porodu. Letošním tématem festivalu je Kontinuální láskyplná péče. Festival probíhá tradičně třetí květnový týden ve velkých městech jako Praha, Brno nebo Ostrava. Každý rok také přibývají přednášky, workshopy a setkání v menších městech po celé České republice, které organizují mateřská centra nebo skupinky maminek.

V Praze probíhá již 10. ročník festivalu a organizátorky se kromě programu snaží využít Světového týdne respektu k porodu k upozorňování na problémy, se kterými se české porodnictví potýká. I v naší zemi pociťujeme výrazně se rozevírající nůžky mezi normálním, přirozeným porodem a tím, co je ženám běžně nabízeno. Úplně stranou zůstávají aktuální vědecká doporučení, stále převažuje rutina, do porodu se často a zbytečně zasahuje a často (rovněž zbytečně) také končí operativně. Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství k tématu letošního ročníků upřesňuje: Porodní asistentka vychází z řady výzkumů jako nejvhodnější odbornice pro péči o ženu v těhotenství, během porodu a po porodu a je také jediným zdravotníkem, který má v kompetenci pečovat jak o rodičky, tak i novorozence. Ona kýžená kontinuální láskyplná péče je ovšem v našich krajích nedostatkové zboží. Dále je tu samozřejmě řada dalších komplikací, se kterými se porodní asistentky v České republice setkávají, jako například problémy se získávám registrace pro samostatnou činnost. O těchto tématech si budou moci návštěvníci s porodními asistentkami ve festivalové poradně také popovídat.

Program pražského festivalu naleznete na www.respektkporodu.cz

Do brněnského festivalu se jako každoročně zapojí dvacet center porodních asistentek, dul a další organizace, které pečují o těhotné ženy. Během celého týdne budou na různých místech v Brně probíhat přednášky, workshopy, cvičení nebo besedy. Na práva těhotných žen u porodu se zaměřuje sobotní program, který je vhodný i pro partnery těhotných žen. Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek z brněnského programu doporučuje: „Pro rodiče bude jistě lákavá přednáška porodní asistentky Ivany Königsmarkové nebo beseda s lékařkou Helenou Máslovou na téma: Těhotenství a porod z hlediska psychosomatiky.“

Celý brněnský program, který organizují Unie porodních asistentek a Nesehnutí najdete na www.aktivnirodicovstvi.cz.

Festival spolupořádá Česká ženská lobby z rámci projektu „Hájíme práva žen v ČR“, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci a který je financován z Norských fondů.

 

 

 

Pro více informací:

Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka UNIPA a koordinátorka pracovní skupiny ČŽL pro porodnictví, tel: +420 734 637 379, e-mail:

Zpět na výpis tiskových zpráv

Chcete nás podpořit?

Na co budou použity Vaše peníze?

Pravidelně


Děkujeme za podporu

Jednorázově


Děkujeme za podporu

Podporují nás

  • katkaMgA. Katarína ZatovičováA centrum - podpora rodiny
  • odentDr. Michel Odentsvětoznámý porodník podporující normální porod

Kdo vám poradí

Férová nemocnice Liga lidských práv
UNIPA Unie porodních asistentek
Poradna Aperio Aperio o.s.
Poradna HAM Hnutí za aktivní mateřství
Poradna CENAP Centrum naděje a pomoci