O Kampani

V roce 2005 zahájila britská odborová a vzdělávací organizace porodních asistentek – Royal College of Midwives (RCM) novou celostátní iniciativu, nazvanou „Kampaň za normální porod“. Cílem této kampaně, jejíž předchozí název zněl „Virtual Institute for Birth“ je inspirovat a podporovat praxi normálních porodů v rámci profese porodních asistentek. Nosnou myšlenkou kampaně RCM je pojetí porodu coby normálního fyziologického procesu a pozitivní omezování nadbytečné medikalizace, v duchu dokumentu „Vision 2000“ (RCM, 2000). Ústřední charakteristiku porodní asistence představuje spektrum podob normálního porodu. Pro nadcházející roky se RCM rozhodla intenzivně se věnovat odbornému programu aktivit určených jejím členům. Financování probíhá prostřednictvím RCM's Alliance Programme of selected partnerships.

Cíle a činnosti

V průběhu počátečních dvou let usiluje Kampaň o dosažení následujících cílů:

1. Iniciovat uvažování, komunikaci, vzdělávání, výzkum, praxi, tvorbu koncepcí (politický vliv) v oblasti normálního porodu
2. Podněcovat a podporovat postupy normálního porodu za pomoci portfolia poskytovaných služeb a činností nových členů.
3. Vybudovat zdroj odborných podkladů a zkušeností týkajících se normálního porodu

Výstupy

O co nám v konečném důsledku kráčí? Níže uvádíme počáteční cíle ohledně výstupů Kampaně:

- Aktivizace a posílení sebedůvěry porodních asistentek, aby mohly uplatňovat a podporovat praxi normálního porodu
- Lepší porodní prožitky žen a zvýšené profesní uspokojení porodních asistentek
- Větší podíl normálních porodů a pokles počtu zbytečných intervencí

Činnosti a nástroje

PRIORITA č. 1 (počátek roku 2005): podnítit a podpořit diskusi
PRIORITA č. 2 (ke konci roku 2005): navázat na diskusi prostřednictvím činností a nástrojů, které umožní změny v uvažování i v praxi V průběhu tohoto roku (2005) budete moci sledovat činnosti v rámci Kampaně prostřednictvím webových stránek, v podobě série plakátů, různých akcí, vzdělávání a školení, vzorových pracovišť, výzkumu, publikací a prezentací v médiích. Navíc RCM spolupracuje s ženskými organizacemi, aby v programu Kampaně zajistila zastoupení a zohlednění názorů a potřeb potenciálních rodičů a matek. Webové stránky Kampaně za normální porod Výchozím bodem webových stránek Kampaně je soubor pozitivně laděných porodních příběhů, z nichž každý otvírá několik témat, kterými se lze zabývat podrobněji. Pro porodní asistentky jsou příběhy určitou měnou, která jim v rámci „výměnného obchodu“ slouží k řešení otázek souvisejících s normálním porodem, zejména co se týče emočních záležitostí. Cílem těchto příběhů je inspirovat a zároveň poukázat na témata, která si zaslouží podrobnější zkoumání. Příběhy nám umožňují podělit se o praktické zkušenosti ohledně podpory normálního porodu a slyšet názory ostatních. Navíc přinášejí tipy pro vytížené odbornice – podněty, přístupy a způsoby uvažování, které lze začít uplatňovat již dnes. Velká část nabízených informací se zabývá otázkami komunikace s kolegy(němi), navazování vztahu s ženami v naší péči, zvládání úzkosti a obav spojených s praktikováním normálního porodu v různých prostředích a různými přístupy k využívání techniky. Témata jsou členěna do krátkých, čtivě pojatých oddílů. Stránky nejsou elektronickou knihovnou či databází veškerých dostupných podkladů a materiálů, tento účel již plní jiné dostupné zdroje.

Plakátová kampaň

Po celé Velké Británii jsou v porodnicích a vzdělávacích institucích vyvěšeny tři typy našich plakátů. Tyto plakáty si kladou za cíl poukázat na určitá témata a být podnětem pro diskusi o nich. Proč na tom záleží?

Společenský kontext porodu zaznamenal za posledních 30 let výrazné změny, které porodním asistentkám, lékařům i rodičkám přinesly závislost na technologiích v průběhu porodu. Došlo k tomu navzdory doporučením, že je zapotřebí věnovat větší pozornost společenskému kontextu porodu a zdraví. RCM je přesvědčena, že politika zacílená na maximalizaci normálního průběhu porodu za současné možnosti volby rodičky skýtá krátko- i dlouhodobé přínosy pro matky, děti, rodiny i komunity. Úspěšnost takové politiky je pravděpodobnější při jejím zasazení do společenského a rodinného kontextu. Je však důležité si zároveň uvědomovat, že žijeme v měnícím se světě, kde nám technické vymoženosti stále více vyhovují, více se obáváme rizik a jsme asertivnější coby spotřebitelé. Většina britských žen v plodném věku má daleko menší zkušenost s porodem než tomu bylo v minulosti. Ženy jsou méně nakloněné vyhlídce snášení bolestí a mají za to, že technika ve svých nejrůznějších formách jim nabízí možnost volby a kontroly nad situací. Ve svém průběhu se Kampaň bude zabývat uvedenými změnami v „poptávce“ po službách i „nabídkou“ péče poskytované porodními asistentkami. Definice, východiska RCM

Hlavní součástí kampaně je debata věnovaná otázce co skutečně je normální porod. K úvaze zde nabízíme tři definice a velmi přivítáme váš osobní názor.

- Porod je jedinečný dynamický proces – probíhá při něm symbiotická interakce mezi fyziologií matky a plodu (RCM, 1997)
- Fyziologický přechod od těhotenství k mateřství (který) přináší každé ženě ohromnou fyzickou i duševní změnu… má vliv na veškeré systémy v těle a představuje zásadní přechodový rituál v životě ženy (Bennett R. a kol., 1993)
Spontánní nástup, nízké riziko (low risk) na začátku první doby porodní, které se v průběhu této a vypuzovací fáze nezvyšuje. Novorozenec je porozen spontánně, v poloze hlavičkou, mezi 37. a 42. týdnem těhotenství. Po porodu jsou matka i novorozenec v dobrém stavu (Světová zdravotnická organizace, 1997).


Stanovisko RCM ohledně normálního porodu

Za poslední tři desetiletí prošla péče v období těhotenství a porodu výraznými změnami. Tyto změny mimo jiné způsobily, že porodní asistentky, lékaři i rodičky jsou při porodu zvýšenou mírou odkázáni na pomoc techniky. A to navzdory doporučením, že je třeba klást větší důraz na společenský kontext porodu a zdraví. Royal College of Midwives se pozastavuje nad nárůstem počtu medicínských intervencí při nízkorizikových porodech. Jak dokazují nedávné statistiky, pouze přibližně 47% žen v Anglii, 38% ve Skotsku a 39% v Severním Irsku rodí bez lékařských zásahů (BirthChoiceUK; 2004). Procentuální údaje britského Ministerstva zdravotnictví však uvádějí následující procento spontánních porodů: 67% v Anglii a 62,5% ve Skotsku (DOH; 2003, ISD Scotland; 2004). K dispozici nejsou žádné celostátní statistiky ohledně žen, které porodily bez technologických a farmakologických zásahů. Neproběhl zatím žádný systematický výzkum potenciálního iatrogenního dopadu na matky, děti, rodiny a komunity (WHO; 1985, Wagner M.; 1991, DoH; 2003, Downe S, McCormick, C. a Beech B.; 2001)

Východiska RCM

- Royal College of Midwives definuje normální porod jako takový, kdy žena zahájí, uskuteční a dokončí porod fyziologicky a v termínu.
- RCM věří, že politika zacílená na maximalizaci normálního průběhu porodu za současné možnosti volby rodičky je bezpečná a navíc skýtá krátko- i dlouhodobé přínosy pro matky, děti, rodiny a komunity. Úspěšnost této politiky je pravděpodobnější při jejím zasazení do společenského a rodinného kontextu.
- Většina žen s nekomplikovaným těhotenstvím je v dobrém stavu a zdravá a má potenciál k normálnímu porodu očekávaného zdravého novorozence. Nejsnáze to lze v rámci sociálně pojatého modelu péče.
- Porodní asistentky jsou odbornice na profesionální úrovni, vybavené dovednostmi pro podporu a maximalizaci normálního průběhu porodu, přičemž tyto odborné dovednosti je u nich třeba podporovat a doceňovat. Úloha porodní asistentky je nedílnou součástí modelu péče, který podporuje normální průběh porodu. Instituce poskytující péči při porodu mohou k dovednostem a autonomní praxi porodních asistentek přispět tím, že jim pro výkon práce zajistí vhodné prostředí.
- RCM doporučuje poskytovatelům péče při porodu, aby zrevidovali své koncepce, směrnice, zavedené postupy a modely péče tak, aby vycházely z filozofie zaměřené na maximalizaci normálního průběhu porodu a zaručily ženám výběr ze široké palety možností.
- RCM doporučuje porodním asistentkám, aby si vážily svých odborných dovedností a znalostí, jakož i odbornosti svých kolegyň a podporovaly a rozvíjely je v kontextu normálního porodu.

Odkazy a související dokumenty

Department of Health Statistical Bulletin (2003) NHS Maternity Statistics, England: 2001-02. Statistical Bulletin 2003/09. Access at: www.publications.doh.gov.uk/public/sb0309.pdf Downe, S., McCormick, C. and Beech, B. (2001) Labour interventions associated with normal birth. British Journal of Midwifery 9(10): 602-606 Enkin, M., Keirse, M.J.N.C., Neilson, J. Crowther C, Duley L, Hodnett E and Hofmeyr J. (2000) A guide to effective care in pregnancy and childbirth. 3rd Edition. Oxford: Oxford University Press Information and Statistics Division, Scotland 2004 Royal College of Midwives (1997) Debating Midwifery: Normality in Midwifery. London: Royal College of Midwives Royal College of Midwives (2000) Vision 2000. London: Royal College of Midwives Wagner M. (1991) Appropriate perinatal technology of having a baby in Europe. In: From Research to Decision Making, Geneva: WHO. WHO. (1985) Appropriate technology for birth. Lancet 2 (8452): 436-437 webové stránky www.birthchoiceuk.com BirthChoiceUK