Podpůrná síť

Součástí našeho vzdělání je představa, že ústředním bodem naší péče je rodička. Ve skutečnosti je však pravdou, že ženu nelze vnímat odděleně od jejího okolí – partnera, dětí, rodiny, přátel atd. Přestože se těhotenství a porod nejsilněji týkají ženy samotné, jejich vliv se projevuje i v jejím osobním světě.

Některé ženy chtějí tento svět učinit plnohodnotnou součástí svého zážitku, jiné volí selektivnější přístup. Najdou se i ženy, které si prožitek chtějí uchovat samy pro sebe. Je proto důležité pozorně vnímat, co nám daná žena sděluje a akceptovat její výběr přizvaných osob. U záležitostí, které rodička nechce sdílet s nikým ve svém okolí je třeba, abychom její soukromí ochránily co nejlépe.

Zapojení dalších lidí

Podle některých odborných studií mohou vybraní členové rodiny či přátelé být rodičce nedocenitelnou podporou. Mějte však na paměti, že i když má žena připravený plán ohledně svého doprovodu, v reálu se věci mohou úplně změnit. Lidé, s nimž počítala nemusejí být zrovna k dispozici nebo se rodička na poslední chvíli rozhodne, že je u sebe nechce.

V tomto ohledu se musíte řídit představou rodičky, byť se k vám možná sama obrátí pro radu. Taková záležitost si dost možná vyžádá zapojení veškerých vašich diplomatických schopností. Ještě citlivější situace může nastat v případě domácího porodu, kde jste u rodičky doma hostem.

Bez ohledu na prostředí je však třeba, aby panovala jakási základní shoda mezi vámi a vaší podpůrnou sítí a rodičkou a její podpůrnou sítí. K tomu můžete významně přispět tím, že se postaráte, aby všem byly jasné jejich role a vzájemné vztahy.

Když se to s podporou přežene…

Někdy se stává, že partner jedná, jako by o všem rozhodoval hlavně on. Taková situace může být skutečným oříškem. Je možné, že si rodička s partnerem sestavila „plán“ ohledně toho, co by si přála a kdy, a když dojde na samotný porod, partner nabude pocitu, že žena není dostatečně asertivní. Může mu také připadat, že někdo rodičku přesvědčuje k něčemu, o čem on ví – nebo si myslí, že ví – že ona si skutečně nepřeje, kupříkladu použití prostředků na tlumení bolesti.

Může se ale stát, že tváří v tvář realitě porodu si rodička svou původní představu rozmyslela. Partner si však tuto změnu názoru mylně vyloží tak, že ji někdo „ovlivňuje“ a odmítá se tomu přizpůsobit. Veškeré tyto problémy však lze překonat citlivým vyjednáváním. A je velice užitečné projít si v rané fázi porodu stanovený plán, zdůraznit, že v některých ohledech rodička možná změní svůj postoj, a na tuto eventualitu oba partnery připravit.

V podobných případech je vhodné nepouštět se do emočně vypjatých diskusí a poskytnout lidem prostor k přehodnocení postojů, aniž by došlo ke konfrontaci. Zamyšlení nad tím, jak celá situace vznikla vám možná napoví, jak k ní nejlépe přistoupit. Je vztah mezi partnery (popřípadě vztahy v rodině) založený na důvěře a rovnoprávnosti? Probíral tyto problémy někdo s partnerem či v rodině v průběhu těhotenství? Jakou roli zde hrají očekávání?

Možná bude zapotřebí, abyste se zastala rozhodnutí rodičky proti nadměrně ochranitelskému partnerovi, ale nejlepší pro všechny zúčastněné bude, dokážete-li mu vysvětlit, že změna jejího postoje nijak neumenšuje jeho podpůrnou úlohu. Bude-li třeba, vyšlete jej na nějakou důležitou pochůzku. Pamatujte, že všechny podpůrné osoby mohou pociťovat únavu, úzkost a někdy si připadat odstrčení, což může podmiňovat jejich reakce. I podpůrné osoby potřebují občasnou podporu!

Praktické tipy

- Předem si vyjasněte, koho chce rodička u porodu mít – jak svoji úlohu vnímají dotyční? Vypracujte plán, aby doprovod mohl svoji podporu poskytovat opravdu smysluplně –přidělte například lidem úkoly, které jim umožní cítit se užiteční.
- Stanovte jasné role pro všechny přítomné – partner, který se necítí na to, aby byl přímo zapojen do porodu může zastávat velice užitečnou podpůrnou roli tím, že se postará, aby během dlouhého porodu měli všichni co jíst a pít.
- Přijměte skutečnost, že rodička vás možná využije coby „nárazník“ – který k ní nepustí nežádoucí osoby. Ač tato úloha není zrovna příjemná, je nesmírně důležitá. Vynasnažte se komunikovat s danými lidmi tak, abyste se nedotkla jejich sebeúcty.


Doplňující odborná literatura

Green J, Kitzinger J, Coupland V (1990) Stereotypes of child-bearing women: a look at some evidence Midwifery 6: 125-132 Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C 2003 Continuous support for women during childbirth. Cochrane Database Syst Rev. 2003(3):CD003766. Oakley A, Hickey D, Rajan L (1996) Social support in pregnancy: does it have long term effects? Journal of Reproductive and Infant Psychology 14: 7-22 Schott J (1994) The importance of encouraging women to think for themselves British Journal of Midwifery 2: 3-4