Domácí porod je bezpečný

S tím, jak se porod v nemocnici stal normou, nabyla řada zdravotníků pocit, že domácí porod představuje zbytečné riziko pro život matky i dítěte. Medicínský model těhotenství a porodu, který v posledních třiceti letech převažuje, vychází z předpokladu, že porod může být normální pouze retrospektivně. Jelikož nikdo neví, co se může stát, jsou nemocnice – již mají k dispozici pohotovostní vybavení a personál – považovány za bezpečné místo k porodu.

Stoupající počet žen však tento pohled nesdílí a vyžaduje možnost porodu doma. Přes rozšířenou domněnku, že tato volba bývá vedena přáním „porodního zážitku“, je domácí porod pro mnohé ženy informovanou volbou s cílem ochránit zdraví rodičky i dítěte. Dnes je již spolehlivě doloženo, že plánovaný domácí porod nevede ke zvýšení novorozenecké či mateřské úmrtnosti, jedná-li se o zdravou ženu s normálním těhotenstvím. Také existuje dostatek důkazů pro to, že plánování domácího porodu přispívá k lepším výsledkům porodu co se týče matky i dítěte.

Rizika a skutečnost

Domácí porod je opředen řadou mýtů a domněnek, zejména co se týče jeho bezpečnosti. Není nouze o důkazy v podobě nejrůznějších historek. Ve skutečnosti je plánovaný domácí porod spojen s dobrými výsledky co se týče stavu matek i dětí. Studie o domácích porodech provedená britským nadačním fondem National Birthday Trust Fund se zabývala téměř šesti tisíci plánovanými domácími porody ve Velké Británii v letech 1994-5, jež porovnala s případy žen, které zamýšlely porod v nemocnici. Studie zjistila, u žen ze skupiny, která měla v plánu domácí porod bylo přibližně poloviční riziko instrumentálního vybavení dítěte nebo císařského řezu a nižší pravděpodobnost poporodního krvácení. U novorozenců ze skupiny plánovaného domácího porodu byla výrazně nižší pravděpodobnost nízkých skóre v testech podle Apgarové a tyto děti utrpěly méně porodních poranění.

Rozhodování 

V ideálním případě je domácí porod určen tělesně zdatným, zdravým ženám s nekomplikovaným těhotenstvím. Najdou se ovšem i ženy, které chtějí porodit doma, byť jiní zdravotníci by to nemuseli považovat za vhodnou volbu. V takových situacích je třeba s budoucí rodičkou pracovat individuálně a poskytnout jí informace ohledně osobních rizikových faktorů. Abyste mohli dané ženě poskytnout radu ohledně rizik a přínosů spojených s různými místy porodu, je třeba vycházet z dostupných podkladů a vlastního klinického úsudku,.

Neexistují žádné materiály dokládající běžně rozšířenou představu, že domácí porod není bezpečný pro tělesně zdatné, zdravé ženy s nekomplikovaným těhotenstvím. Je doloženo, že po zdravotní stránce se výsledky plánovaných domácích porodů vyrovnají porodům v nemocnici. Existuje dostatek důkazů, z nichž vyplývá, že kritéria často uplatňovaná při první orientační návštěvě s cílem stanovit místo porodu nejsou fakticky podložená a zveličují možné abnormality. Pojetí rizika v souvislosti s normálním těhotenstvím a porodem a místem porodu je tedy diskutabilní.

Praktické tipy

  • Učte se od kolegyň, které mají s domácím porodem zkušenosti – chcete-li asistovat ženám u porodu doma, musíte nasbírat dostatečné zkušenosti a dovednosti, které jsou třeba při uplatňování neintervenčního přístupu k normálnímu porodu. Sem spadají odborné klinické dovednosti ohledně diagnózy nástupu porodu a sledování jeho postupu, příslušné vzdělání a odborná kompetence v resuscitaci matky a dítěte. Velmi přínosné je sledovat práci porodní asistentky, která má s domácími porody zkušenost.
  • Seznamte se s předepsanými postupy ohledně vedení domácího porodu – k dispozici by měly být jasné směrnice a systém podpory. Konzultantky pro porodní asistentky a vedení by měli zajistit, abyste měla k dispozici odbornou a osobní podporu pro případ úzkosti či stresu, jež byste mohla zažívat.
  • Procvičujte si dovednosti pro eventualitu naléhavých situací – vyhraďte si pravidelný čas na procvičování postupů v nouzových situacích, a to společně s kolegyněmi. K dispozici by vám měl být fungující záchranný systém, včetně možnosti přímého doporučení k porodnickému konzultantovi v naléhavém případě. Také musíte mít při sobě potřebné vybavení, včetně pomůcek pro resuscitaci novorozence.

Doplňující odborná literatura

Campbell R (1999) Review and assessment of selection criteria used when booking pregnant women at different places of birth. British Journal of Obstetrics and Gynaecology 106 (6): 550-6. Maternal and Childbirth Research Consortium (1998) Confidential Enquiry into Stillbirths and Deaths in Infancy (CESDI): 5th Annual Report. Focus group place of delivery. Chapter 6 paragraph 6.1- 6.5. Maternal and Child Health Research Consortium: London. Olsen O and Jewell MD (2002) Home versus hospital birth. (Cochrane Review). In: The Cochrane Library, Issue 1, 2002. Update Software: Oxford. Royal College of Midwives (2003) Home Birth Handbook Volume 2: Practising Home Birth. RCM. London. Tew M (1998) Safer Childbirth? A Critical History of Maternity Care. Free Association Books Limited, London third edition.

Comments are closed.