Zvládání bolesti

Bolest je normální a nedílnou součástí porodu. Ani tento poznatek však její prožívání neulehčuje. I vícerodičky bývají intenzitou porodních bolestí překvapeny. Naše paměť má totiž sklon vytěsňovat negativní zkušenosti, popřípadě jejich rozsah zmírňovat. Každá rodička si potřebuje najít způsob, jak se vyrovnat s bolestí, kterou zakouší. Porodní bolesti naštěstí sílí pozvolna, čímž ženě umožňují postupnou aklimatizaci. Dojde-li však k umělému vyvolání porodu, stahy mohou náhle dramaticky zesílit, a to může naopak vyvolat potřebu farmakologických prostředků na tišení bolesti (čím se vystavujeme riziku spuštění „kaskády intervencí“).

Očekávání a vnímání bolesti

Přestože původ bolesti spočívá ve fyziologických procesech, naše vnímání bolesti závisí do velké míry na našem výkladu a očekáváních. Je-li žena vedena k očekávání bolestí, může to v ní vyvolat úzkostné napětí. Naproti tomu, jestliže rodička nečeká nijak výrazné bolesti, jejich skutečná intenzita ji může zaskočit. Prožívání bolesti se odvíjí od mnoha faktorů, včetně naší citlivosti (práh bolesti). Jestliže nevíme, co nás čeká nebo nevěříme tomu, že to zvládneme, můžeme bolest vnímat daleko silněji. Přílišné mudrování může vše ještě zhoršit. Víme-li, že nás čeká několik hodin pronikavých bolestí, může nám to připadat nesnesitelné. Ale budeme-li „přítomné v daném okamžiku“, kupříkladu za pomoci triků jako počítání kontrakcí („a už jsme zase o jeden blíž“), bolest může být snesitelnější.

Úleva od bolesti přirozenou cestou

V okamžicích silné bolesti naše tělo produkuje endorfiny, které tlumí bolest. Jejich účinek je příbuzný opiátům (např. heroin a morfin působí na receptory endorfinů v mozku). Úzkost či strach však účinek endorfinů blokují tím, že spouštějí reakci „útok či útěk“, která vyžaduje ostražitost a připravenost k akci (již vyvolává adrenalin a kortizol). To znamená, že všechno, co pomůže vytvořit prostředí bezpečí a jistoty (kam nebudou doléhat starosti a rušivé vlivy) přispěje k zapojení tělesných reakcí tlumících bolest.

Pomoc při bolestech

Pro pomoc při bolesti máte k dispozici máte celou řadu možností, aniž byste museli využíval farmakologických prostředků. Mezi kontrakcemi během první doby porodní se pokuste zapříst rozhovor, popřípadě můžete pustit nějakou hudbu, aby se rodička trochu rozptýlila. Už to může výrazně pomoci. Dále je vhodné postarat se, aby si žena řádně odpočinula a měla možnost pohybu a volby mezi různými polohami podle okamžité potřeby. Dobrým pomocníkem může být lázeň, masáž, či nahřáté ručníky přikládané na dolní část zad. Ženě v průběhu porodu pomůže zvládat bolesti, bude-li se s vámi cítit dobře a jistě. Zde velmi záleží na tom, jak dokážete vycítit její schopnost „vnitřního usebrání“ (schopnost distancovat se od bolesti) a poznat, kdy potřebuje podporu zvenčí. Přítomnost duševně spřízněné podpůrné osoby, která je na 100% s rodičkou může být nesmírně přínosná. Ostatně, jak se říká – sdílená bolest je poloviční bolest.

Praktické tipy

  • Dejte najevo své osobní nasazení – buďte s ní! Umění být přítomná znamená schopnost napojení na rodičku beze slov či doteků, takže žena vycítí, že jste naladěná na její pocity. Neustále sledujte chování rodičky, vaše reakce ať jsou odezvou na její potřeby. To se – podobně jako v umění – snadno řekne a hůř udělá, nicméně mistrovství v každém oboru vyžaduje nemalou praxi a zkušenost.
  • Neúnavně dodávejte rodičce jistotu – v životě nás nic nepřipraví na bolest spojenou s porodem a je důležité, abyste ženě připomínala, že to je normální, že to zvládne a že vše směřuje k narození jejího dítěte.
  • Mějte na paměti, že nálada rodičky se bude s nárůstem bolesti proměňovat – využijte své znalosti tzv. „vrátkové teorie bolesti“. (vložit odkaz) Projděte si různé možnosti rozptýlení, které mohou být pro rodičku přínosné: pohupování se (např. na balónu), voda, masáž, counting mobilisation, zpěv nebo hudba.

Doplňující odborná literatura

Lundgren I, Dahlberg K (1998) Women’s experience of pain in childbirth Midwifery 14: 105-110 Moore S. Psychological support during labour. In: Henderson C, Jones K (eds) (1997) Essential Midwifery Mobsy, London Rajan L (1993) Perceptions of pain and pain relief in labour: the gulf between the experience and the observation Midwifery 9: 136-145 Royal College of Midwives (2001) Brown Study Series Number 1. Midwifery Clinical Practice: the first stage of labour. Royal College of Midwives Trust, London

Comments are closed.