Spoléhání na techniku

Péče při porodu začala silněji spoléhat na techniku v době, kdy se normou stal porod v nemocnici. Potřeba pozorovat dítě v děloze podnítila rozvoj technických řešení, která se po svém zdokonalení stala široce rozšířenými.

Využití techniky při porodu má své místo, pakliže se uplatňuje příslušným způsobem. Technika může vhodně doplnit naše vnímání, využívá-li se na podporu nebo potvrzení úsudků opírajících se o naše smysly. Ne vždy však bereme dostatečně v úvahu její socio-psychologický dopad.

Spoléhání na techniku vychází z přesvědčení, že stroje předčí lidské nadání – zapomíná se však, že její přínos se odvíjí od schopností člověka, který technické výstupy vyhodnocuje. Bohužel žijeme v době, kdy je technika pokládána za chytřejší než ve skutečnosti je a lidský přínos se dostatečně nedoceňuje.

Jak technika podkopává hlavní dovednosti porodních asistentek

Podobně jako řada jiných profesí, i porodní asistentky začaly postupně spoléhat na techniku, a to do té míry, že nyní je součástí naší každodenní praxe. Ačkoli máme k dispozici prakticky podložená doporučení o využívání a účinnosti různých technologií, některé z nás dál spoléhají na techniku i tam, kde není na místě. Kupříkladu i přes doporučení z publikace o elektronickém monitorování plodu (NICE Guidelines on Electronic Fetal Monitoring) nejedna porodní asistentka nadále monitoruje rodičky i tehdy, není-li to nutné.

Zároveň řada porodních asistentek, zejména čerstvých absolventek, již nedokáže vyšetřit srdeční ozvy plodu poslechem, bez pomoci přístrojů. Ztrátou tradičních dovedností porodních asistentek, jako například hmatového vyšetření břicha těhotné ženy, lokalizace srdíčka plodu nebo poslech za pomoci Pinardova stetoskopu přicházíme o schopnost uplatňovat ve své práci lidskou citlivost a inteligenci.

Přes svoji velkou přesnost postrádají přístroje inteligenci a intuici. Schopnost lidské bytosti zachytit jemné náznaky a podvědomě tyto informace zpracovat je bezesporu obdivuhodná. Tyto schopnosti lze rozvíjet a tříbit jedině zkušeností. Naprostá odkázanost na techniku bez současného uplatnění uvedených schopností nás staví pod úroveň přístrojů, které používáme. Stáváme se pouhou technickou obsluhou, přizpůsobujeme se požadavkům přístrojů, které různě přemisťujeme a zapojujeme.

V čem porodní asistentka předčí techniku

Skutečnost, že většina porodních asistentek dává přednost práci na porodnickém oddělení je znamením doby – orientace většiny moderních porodnických oddělení na techniku je nepopiratelně přitažlivá. Dnes máme ovšem k dispozici nepřeberné množství důkazů lepších výsledků v případě žen, které rodí bez technických zásahů. Porod si žádá mnohem víc než spoléhání na techniku – nejde o technologický proces, ale o společenskou událost.

Obecně míváme obavy z toho, čemu nerozumíme nebo co nemáme pod kontrolou. Primární funkcí techniky je naši kontrolu zvýšit. Porod však představuje fyziologický proces probíhající v sociálním kontextu a fyziologické procesy nelze ovládat lidskou mocí ani technikou.

Protože se však technika stala běžnou součástí porodu, může se stát, že přehlédneme její pravou podstatu, jíž je technologická intervence.

Praktické tipy

  • Sledujte dopad rutinního používání techniky – projděte si průběh posledních tří porodů, u nichž jste asistovala a spočítejte veškeré technologie, které přišly ke slovu.
  • Opatřete si Pinardův stetoskop a používejte jej – pomůže vám znovu si osvojit základní dovednost porodních asistentek.
  • Zahrňte využívání techniky do svého hodnocení rizik – pomozte ženám, kterým asistujete pochopit, co pro ně technika může a nemůže udělat.

Doplňující odborná literatura

Buckley SJ (2004) What disturbs birth. MIDIRS Midwifery Digest 14 (3): 320-322 Powell Kennedy H (2002) The midwife as an instrument of care American Journal of Public Health 92 (11): 1759-1760 Robinson J (1995) Behavioural iatrogenesis British Journal of Midwifery June 3 (6): 335 Schuman AN, Marteau TM (1993) Obstetrician’s and midwives’ contrasting perceptions of pregnancy Journal of Reproductive and Infant Psychology 11: 115-118 Wagner M (1994) Pursuing the birth machine: the search for appropriate birth technology. Ace graphics Kent.

Comments are closed.